PİMAPEN

Hemen hemen her gün karşımıza çıkan kısaltmalardan birisidir PVC. Ama birçoğumuz neyin kısaltması olduğunu merak edip incelemişizdir muhtemelen. Poli vinil klörür olarak isimlendirilmiş bir polimer türü olan PVC yapısında petrol ve tuz barındırmaktadır. Çeşitli kimyasalların da eklenmesinin ardından plastik haline getirilen bu polimerin tüketiminde dikkat çekici bir nokta vardır ki üretimin %50’sinin inşaat sektörü tarafından kullanılıyor olmasıdır. Su geçirmeyen, hafif esneme payı bulunmakla birlikte kalınlığa bağlı olarak son derece dayanıklı hale getirilebilen bu malzeme inşaat sektöründe dış cephe dekorasyonu başta olmak üzere yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
Pimapen ise ahşaptan yapılmış pencerelerin yerine su geçirmeyen ve temizliği son derece kolay olan, beyaz rengi ile temiz ve ferah bir ortam hissi yaratmakta olan PVC’nin kullanılması ile ortaya çıkan pencerelerin genel adıdır. Menteşelerin yağlanması dışında bakım masrafı çıkartmamakla birlikte, ısı karşısındaki dayanıklılığı ve temizliğinin kolaylığı nedeniyle ahşap pencerelerin yerini büyük bir hızla pimapen ürünler almaktadır. Ahşap gibi kolay ısınıp, kolay soğuyan bir madde olmamasının yanı sıra rüzgara karşı hava geçirgenliğinin olmaması sayesinde dışarıdaki hava ile içerideki hava arasında aşılamaz bir duvar görevi görmektedir pimapen pencereler.
Pimapen uygulamaları PVC profiller ortasına yerleştirilen tek veya çift cam ile hazırlanmış sistemler olarak basit bir şekilde tarif edilebilir. Bu profiller üç ve dört odacıklı olabilmekle birlikte 60mm, 75mm ve 93mm ebatlarındaki kasalar olarak sunulmaktadır. Uygulamanın yapılacağı yere ve ihtiyaçlara göre seçim yapılan bu farklı ölçeklerdeki ürünler hijyen, estetik ve dayanıklılığı birlikte sunmaları ile yoğun bir ilgi görmektedirler.